BG-български език / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / EN-English / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano / LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polszczyzna / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SK-Slovenčina / SV-Svenska

O obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Střední Amerikou

Od 1. srpna 2013 má Evropská unie (EU) obchodní dohodu s Střední Amerikou (obchodní pilíř (část IV) dohody o přidružení mezi EU a Střední Amerikou). Dohoda postupně otevírá trhy na obou stranách a zvyšuje stabilitu a předvídatelnost obchodního a investičního prostředí. Je to také jedna z prvních obchodních dohod EU „nové generace“, podobný dohodě o volném obchodu s Kolumbií, Peru a Ekvádorem a dohodě o volném obchodu mezi EU a Koreou, které jsou charakteristické svým komplexním rozsahem – vedle liberalizace obchodu se zbožím a službami se zabývá také investicemi, veřejnými zakázkami, konkurencí, právy na duševní vlastnictví, obchodními otázkami a otázkami udržitelného rozvoje a podporuje hospodářskou regionální integraci.

O hodnocení obchodní dohody

Po několika letech prozatímního provádění analyzuje tato hodnotící studie, která zanalyzuje ekonomické a sociální působení, dopad na lidská práva (včetně pracovních práv) a vliv na životní prostředí na základě implementace smlouvy.

Evaluaci provádí BKP Economic Advisors, firma specializující se na ekonomický výzkum a poradenství se sídlem v Německu, ve spolupráci s Trade Impact BV, Global Sustainable Solutions, Trinomics, Foundation Rural Development Consult (CDR), NL-investmentconsulting BV, univerzitou of Kostarika. Práce začaly v lednu 2021 a budou pokračovat po dobu 14 měsíců. Na této webové stránce vás budeme informovat o postupu hodnocení, včetně konzultací se zúčastněnými stranami, a budeme zde publikovat všechny vydané zprávy (počáteční, průběžnou a konečnou zprávu).

 

Study Timeline

January 2021

Kick-off

The kick-off meeting with the Commission was held on 20 January 2021 and launched the inception phase, during which the methodology will be finalised.
April 2021

Inception report

The draft inception report will be published to invite comments from stakeholders before finalisation.
June 2021 to February 2022

Online public consultation and workshops in Costa Rica, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua and Panama

The online public consultation will be published by the European Commission and use the EUSurvey tool. Workshops and interviews are planned to be organised in the partner countries.
January 2022

Interim report

The interim report will be published to provide an update of the research status and to invite comments from stakeholders.
May 2022

Draft final report

The draft final report will be published to invite comments from stakeholders before finalisation.
July 2022